Hüppa otse lehekülje sisu juurde

Anija mõisa pargi õpperaja „Meelte ja kogemuste tee” rajamine

Projekti number
619216371173  
MAK meede
 
Kirjeldus

Tänu projektile rajatakse Anija mõisaparki õpperada "Meelte ja kogemuste tee." 
Õpperaja loomise eesmärgiks on Eestis haruldasi võõr- ja kohalike puu ja taimeliike tutvustamine, looduse ja loodusnähtuste tundmaõppimine ja tunnetamine ja seda läbi kultuuriajaloo.

Kavas on 2 km maha märgitud õpperajale paigaldada infosildid puu, põõstaste ning teiste taime liikide ja kultuuri ajaloo kohta, samuti paigaldada rajale erinevatele sihtgruppidele erinevaid katsumusi (osaline rajakate puiduhakkest, kividest, käbidest, kännud, eri kõrgusega jämedamatest okstest nn „paljajala rada” osa) raja ületamiseks.

Paigaldatakse lõkkekoht, kus saab õpitut üle korrata ning puhata jalga omanäolistes loodusesse sulanduvates pesakujulistes istekohtades. Õpperajale paigaldatakse linnulaulu kuulamise tool (talvel, kui meil ei ole palju linnuliike, on võimalik toolil istudes kuulata toolist tulevat linnulaulu vm looduslugusid), tuulelipp, päikesekell, ilmakaarte kivi, pildiraamid, et oleks võimalik jäädvustada mälestuseks meeleolukas pilt õpperajalt. Õpperada pakub meeltele nähtavat silmailu, kõrvale kuuldavt loodusheli, maitsvat keelele ning kombitavat sõrmedele ja varvastele, eesmärgiga, et külastaja (nii laps kui täiskasvanu, õpperajal on võimalus liikuda ka ratastooliga ca 1 km) mõistab looduses käimise tähendust läbi tegevuse, elamuse ja läbimõeldud kogemuse.

 
Märksõnad
maaturism  
Tegevused

 Tegevused:

Õpperaja rajamine:
1) 30 tk A3 formaadis infoplakatit;
2) 2tk infostend 150x150 cm;
3) Raja mahamärkimine looduses;
4) Raja rajamine (osaliselt rajakate puiduhakkest, kividest, käbidest, kännud, eri kõrgusega jämedamatest okstest nn „paljajala rada” osa);
5) lõkkekoha paigaldamine;
6) istekohtade paigaldamine (4 tk pesakujuga, pildiraam ja 1 tk linnulaulukuulamise tool (näide lauluväljakult Ernesaksa toolist);
7) Stendi, plakatite, trükkimine s.h avalikkuse teavitamine, paigaldamine ja teelõikude kujundamine, tuulelipp, päikesekell, ilmakaared.
8)Puude tundmise väljak 10 liiki;

Sisu ja kujunduse loomine 30 tk A3 formaadis infoplakati ja 2 tk 150x150 cm infostendi sisu koostamist, illustreerimist jooniste ja fotodega ning kujundamist.

 
Tulemused

Tulemused:

Anija mõisa parki on rajatud 2km pikkune õpperada (sh lõkkekoht, istkohad, puude tundmise väljak, 2 infostendi, 30 infoplakatit). 

Tänud valminud õpperajale "Meelte ja kogemuste tee" saavad kohaliked ja kaugemad külalised külastada multifunktsionaalset ehk mitmeotstarbelist õpperada, mille läbi on õpperaja külastajad keskkonnateadlikumad ning omavad rohkem teadmisi kultuuriajaloo kohta. Tänu mitmekesisele õpperajale on tõusnud Anija mõisa, mõisapargi ja piirkonna atraktiivsus. Loodud õpperada omab suurt mõju piirkonnale ja keskkonnale, tänu õpperajale on Anija mõis saanud juurde uue tegevuse ja seeläbi saab ära kasutatud kohalik potensiaali (9 h loodusrikas park) mida saavad kasutada nii kohalikud, kui läbisõitjad ning seeläbi külastatavus kasvab, enam kui kaks korda võrreldes 2015 aastaga (4000 inimest, 2018 külastab objekti üle 8000 inimese).

 
Kasu saanud ala
Anija vald  
PRIA toetusotsuse kuupäev
02.08.2016  
Kuludokumentide esitamise tähtaeg
01.08.2018  
Organisatsioon
Abikõlblik maksumus
€ 44250.00  
Määratud toetus
€ 20768.15