Hüppa otse lehekülje sisu juurde

Kehra jaamahoone rekonstrueerimise II etapp. Kehra ühistranspordi teeninduskeskuse ja Vabadussõja murdelahingute muuseumi rajamine

Projekti number
619216371166  
MAK meede
 
Kirjeldus

Taotleja poolt koostatud projekti kokkuvõte:
Projekti käigus lõpetatakse ajaloolise Kehra raudteejaama hoone rekonstrueerimine Vabadussõja murdelahingute muuseumiks ja ühistranspordi ootesaaliks.
Pärast raudteejaama sulgemist 1997 ei ole Kehras ühistranspordi ootajatele spetsiaalselt ette nähtud ega ka muud selleks sobivat kohta. Puuduvad soe ooteruum, avalik WC, einestamisvõimalus, mis kõik on ühistranspordi kvaliteeti parandavad tugiteenused.
Kehras peatub päeva jooksul 44 reisirongi (Elroni 27.03.2016 põhisõiduplaan). 2015. aasta jooksul kasvas Elroni rongidega sõitjate arv 12%. Tallinn–Aegviidu liin on sõitjate arvult 3. kohal (846000 sõitu). Kehras peatuvad ka Tallinn–Tartu ja Tallinn–Narva liinide rongid.

http://ajaleht.epl.ee/arileht/elroni-moodunud- aasta-piletitulu- kuundib-12- miljoni-euroni?id=73405361

Jaamahoone juures on bussiliinide lõpp-peatus ja väljumiskoht. Hinnanguliselt käib jaamahoone juurest päevas läbi kuni 1000 inimest, kes kasutavad ühistransporti.
2011. a rajatud uute perroonide elegantsed varikatused ei kaitse ootajaid meie kliimas nii tavalise tuule ja vihma, aga vahel ka liigse päikese eest. Hoones sees on ka turvalisem kui perroonil, eriti pimedal ajal.

Kinnine ruum perrooni vahetus läheduses aitab neid probleeme lahendada.
Anija vallas puudub mäluasutus, mis koguks, talletaks ja tutvustaks kohalikku rikkalikku ajalugu. Samas on paljud inimesed seda omal käel teinud ning soovivad talletatu kuhugi hoiule anda. Kehra jaamahoonel on pikk ja väärikas ajalugu, hoone on ilusa historitsistlikus stiilis arhitektuuriga, pole muinsuskaitse all.
Jaamahoone sobib muuseumiks nii oma suuruse, ajaloo kui asukoha tõttu. Hoonele on paigaldatud mälestustahvel Vabadussõjas langenutele, kuid hoone ise on halvas seisukorras ja kasutuseta. Vallas on

kodanikeühendusi, kellel puudub kooskäimiskoht. Neist suurimad on Kaitseliidu Harju maleva kohalik kompanii, MTÜ Kehra Raudteejaam, Anija Muinsuskaitseselts. Korrastatud hoones saavad need ja teisedki vabaühendused, kes seda soovivad, endale kooskäimiskoha.

 
Märksõnad
maaturism  
Tegevused

Kehra jaamahoone rekonstrueerimine - II etapi ehitustööd.
Omanikujärelevalve.
Objekti tähistamine. 

 
Tulemused

Projekt on ellu viidud.

Turismi areng: Anija vallas on uus turismiobjekt, mida on asutud aktiivselt külastama. Avamisest alates on muuseumi külastanud üle 1200 inimese. Koostöö: MTÜ Kehra Raudteejaam rendib jaamahoones pinda toitlustusfirmale (pitsakohvik Rong), tihe koostöö on teiste oma valla MTÜ-dega, Eesti Sõjamuuseumi ja Harjumaa Muuseumiga. Kohalike ressursside efektiivne kasutamine: Taastatud ja kasutusele võetud Eesti sõjaajaloos ja majandusajaloos oluline hoone, kus saab talletada ja eksponeerida kohalike ajaloo-uurijate aastatega kogutud materjali. Kehra raudteepeatuse vahetus läheduses on korrastatud ja turvaline hoone, kus inimesed saavad teadmisi täiendada ja vaba aega veeta. Muuseumis võetakse järjest kasutusele innovaatilisi lahendusi. Hoones on keskkonnasäästlik õhk-vesi küttesüsteem. Hoonel on kolm peamist kasutusvaldkonda: muuseum koos näitusesaaliga, kohvik koos ootesaali ja avaliku WC-ga, avalik inva-WC, hoonet saab kasutada väiksemate koolituste läbiviimiseks, koosolekuteks, kontsertde korraldamiseks ja kino näitamiseks. Objekti külastatavus võrreldes 2015. aastaga on vähemalt neljakordistunud (muuseum+kohvik). Kohalikel inimestel on hea meel, et hoone on korrastatud, näeb ilus välja ja siia tullakse hea meelega. Turvalisus on tõusnud rohkem kui 30%.

Loodi 5 töökohta.

 
Kasu saanud ala
Anija vald  
PRIA toetusotsuse kuupäev
24.08.2016  
Kuludokumentide esitamise tähtaeg
23.12.2017  
Organisatsioon
Abikõlblik maksumus
€ 261871.81  
Määratud toetus
€ 80000.00